צרכנות

עד הקצה: איפה קונים נעליים במידות 33 ו-43?

מעצבי הנעליים הישראלים הפכו לתקוותן האחרונה של בנות במידות הקצה – 35 ומטה ו-42 ומעלה | דווקא המעצבים הקטנים מצליחים לתת מענה לנתח השוק שממנו מתעלמות חברות הנעליים הגדולות | יצאנו לבדוק – מי מעצב לסינדרלות המקומיות

מאת  | ‏ 5 פברואר 2013

Lucca | צילום: דניאל לילה

אם יש משהו טוב אחד שצמח מהתפתחותם של ירידי הנעליים "שופוני" ו"זוגות", זו החשיפה האדירה שמקבלים מעצבי נעליים ישראלים וותיקים ומתחילים לקהל חדש לגמרי. המרוויחות העיקריות מההיכרות החדשה הזו הן בנות שאיתרע מזלן ומידת הנעליים שלהן נחשבת ל"מידת קצה" – כלומר, קטנה מ-36 או גדולה מ-41. למה מרוויחות? כי בעוד רשתות האופנה הגדולות כבר מזמן וויתרו על נתח השוק הזה, דווקא המעצבים הישראלים והמותגים הבוטיקיים מצליחים לתת מענה למאות בנות עם כפות רגליים ארוכות או קטנות במיוחד.

| חדשות רעות לקטנטנות |

אם לפני פחות מעשור, בנות במידות הקצה נאלצו לרכוש נעליים בהזמנה מיוחדת, בחנויות לנעלי ילדים וגברים ובחנויות נעלי נוחות, כיום יש בארץ יותר ויותר מעצבים שמרחיבים את טווח המידות בקולקציות שלהם. אצל שני בר ו"קאפל אוף", למשל, אפשר למצוא דגמים עד מידה 42, בעוד שאצל מותגים ומעצבים כמו "אחת אחת", "WALK", אביגיל קור, "ליבלינג" ואחרים ניתן למצוא גם נעליים במידה 43. המידות הקטנות הן כבר סיפור אחר – ב"קאלה", למשל, תמצאו נעליים במידה 34-35, אבל מידה 33 בארץ היא מצרך נדיר.

מתחילים מ-34. קאלה | צילום: דודי חסון

"יש היום נטייה להגדיל את הטווח כלפי מעלה, כלומר מידות 40-42 מתחילות להיות נפוצות יותר", אומרת נינה רוזין, המנהלת המקצועית של בית הספר לעיצוב נעליים "הגילדה". "יש שינוי בכפות הרגליים של בנות ישראל – ככל שהדורות עוברים, כפות הרגליים הולכות ומתארכות. אם פעם 37 היתה מידה ממוצעת ו-38-39 היתה סטייה למעלה, היום אלה מידות סטנדרטיות. לכן המגמה היא הגדלה ולא הקטנה. אנחנו לא מתכווצות, לצערי".

מיכל מילר, שמעצבת נעליים במידות 35-43, מחזקת את הטענה הזו. "כשהתחלתי, לא כל כך ידעתי מה תהיה ההיענות ואילו מידות יותר ילכו, ונוכחתי לדעת שהמידות היותר פופולאריות הן החל מ-39 ומעלה. תמיד חושבים ש-37-39 הן המידות הנפוצות, אבל עם הזמן הבנתי שלפחות בארץ, המידות הגדולות יותר תופסות".

רוני קנטור היא אחת המעצבות הבודדות שמייצרת דגמים בטווח הנדיב 33-43. גם היא, כמו מעצבים רבים, החלה את דרכה בייצור למידות הסטנדרטיות והרחיבה את הטווח בהתאם לדרישה הגוברת. "זה התחיל מבקשות של לקוחות, הזמנות מיוחדות שהייתי עושה, ולאט לאט הבנתי את ההיקפים שזה מגיע אליהם – יש המון בנות במידות קיצון שאף אחד לא נותן להן מענה", היא מספרת. "אלה בנות שמגיעות אליי מכל הארץ, מזמינות אונליין, מזמינות מחו"ל".

"בנות במידת נעליים 42-43 תמיד כל כך אסירות תודה שאנחנו מייצרות במידות האלה, כי מסתבר שנורא קשה להן למצוא נעליים במידות שלהן", מוסיפה מילר. "אז עד שהן מוצאות משהו שמוצא חן ונוח להן, הן כמו ילד בחנות ממתקים".

| איפה הכסף? |

אבל למה, בעצם, כל כך קשה לנו למצוא נעליים יפות במידות קיצון בארץ? התשובה פשוטה, לפי רוזין: "זו סיבה כלכלית גרידא. הנעל מיוצרת על קומפוננט שנקרא אימום. זו בעצם תבנית פלסטיק, וחייבים זוג אימומים כדי לייצר זוג נעליים. מדובר בהשקעה פיננסית מאוד גדולה. אם זה זוג אימומים פרטי שקנית בארץ, המחיר יהיה בסביבות 250 ש"ח. אפילו אם יש לך הנחה כמעצבת את תמצאי את עצמך בהשקעה של עשרות אלפי שקלים או דולרים, הכל בשביל אותה בחורה מקסימה שאולי תיכנס לחנות ובמקרה תרצה את הנעל הזו מתוך הקולקציה, ובמקרה היא תהיה מידה 34. זה לא משתלם".

אלא שהמעצבות מציגות תמונת מצב שונה למדי. על פי קנטור, נמכרות מדי עונה בין 200 ל-300 זוגות במידות הקיצון, ומספר זהה נמכר גם מקולקציית הכלות שלה. גם מילר מפתיעה: "אם עד לפני לא מזמן היה נראה לי מוזר שיקנו מידה 42, אני יכולה לומר לך שהיא מידה שהולכת מאוד, לפחות כמו מידה 36", היא אומרת.

200-300 זוגות במידות קיצון נמכרות מדי שנה. רוני קנטור | צילום: יח"צ

מדוע, אם כך, חברות הנעליים והאופנה הגדולות שמייבאות או מעצבות בארץ ממשיכות להתעלם מהקהל הזה? "מה שאנחנו רואים היום ב'זארה', יוצר בסין לפני שנה", מסבירה רוזין. "זמן התגובה הוא כל כך איטי בייצור המוני, עד שקשה לתת מענה ללקוחות קצה, ולא רק במידות. זה רק עניין של היצע וביקוש".

"רשתות ענק כמו 'ניין ווסט' משתמשות בכל עונה באימומים אחרים, ובכל עונה הן בעצם יצטרכו להשקיע בעוד אימומים לכל דגם", אומרת קנטור. "מדובר בפיתוח של המון אימומים. אני מפתחת בכל עונה אימום או שניים, אז זה משהו שאני מסוגלת להרשות לעצמי לפתח גם לטווח המידות שאני עובדת איתו, מה גם שאני יודעת שיש ביקוש למידות האלה אצלי".

אבל עם כל הרצון הטוב והנגישות היחסית, גם המעצבים הקטנים עדיין לא מסוגלים לתת מענה לכל לקוחה. "הרבה פעמים פונות אליי נשים עם בעיה ספציפית ברגל שרוצות שנכין להן לפי מידת הרגל שלהן", אומרת מילר. "התשתית הזו יכולה להגיע ל-500 שקלים עוד לפני שבכלל דיברת על הייצור של הנעל, וזה משהו שאני לא עושה. מה שכן, הבנתי לאילו מידות יש דרישה ופשוט הוספתי אותן לפס הייצור. אם אני אראה שיש ביקוש גם למידות 34 ו-44 אני אייצר, אבל כרגע הוא לא מספיק גדול".

| מידה 44? למה לא, בעצם |

החדשות הטובות, כאמור, הן שטווחי המידות – לפחות אצל המעצבים הקטנים – הולכים ומתרחבים. הרעות הן שההתרחבות הזו היא בעיקר כלפי מעלה, היינו – למידות 44 ו-45, והנטייה היא לצמצם את טווח המידות בקצה השני של הסקאלה. "יש איזה דיון שמתקיים כל הזמן ברקע בקשר למידה 44", מודה קנטור. "אני כן מנסה לפתח אימום במידה 44, אבל מניסיוני – בין מידה 43 ל-44 יש כבר קפיצה מאוד משמעותית במידות".

מידות גדולות. אחת אחת | צילום: גיא גלעד

אבל אל ייאוש – לרוזין יש המלצה לכל מי שמתקשה למצוא נעל במידותיה, בין אם בגלל הרוחב, האורך או צורת כף הרגל: "לחברות יש נטייה לעבוד עם אימומים מסוימים לאורך זמן, כך שאם נכנסת לחנות ונתקלת בדגם שנוח לך ומותאם לך, תמשיכי לגשת לאותה חברה ולחפש מודלים נוספים שמיוצרים על אותו אימום. את תראי שגם בחורף, גם בקיץ וגם לפעמים במשך עשרות שנים משתמשים באותם האימומים".

כך או כך, אין ספק שהחשיפה של המעצבים הישראלים לקהל רחב יותר עובדת לשני הכיוונים – גם המעצבים נחשפים לסוג לקוחות חדש עם דרישות שונות, ומגמישים את טווח המידות בהתאם: "עכשיו, כשיש עם מי לדבר ולמי לפנות, אני מאמינה שהלקוחות הללו יצרו קשר עם המעצבים עצמם וכך תיווצר יותר מודעות", אומרת מילר. "אין סיבה לא להיענות לזה, אם יש מי שצריכה ורוצה".

כדי לשמור על האווירה האופטימית, מצאנו את הנעליים השיקיות ביותר במידות קיצון שיצרו המעצבות בשנה האחרונה. דרך צלחה.

צילום: יח"צ

1. קאפל אוף, מחיר: 590 ש"ח
2. מיכל מילר, מחיר: 650 ש"ח
3. מיכל מילר, מחיר: 750 ש"ח
4. Lucca, מחיר: 712 ש"ח
5. שני בר, מחיר: 890 ש"ח
6. ליבלינג, מחיר: 615-1020 ש"ח
7. אביגיל קור, 690 ש"ח
8. אמברלה בעיצוב Myka, מחיר: 850 ש"ח

צילום: יח"צ

1. רוני קנטור, מחיר: 460 ש"ח
2. רוני קנטור, מחיר: 440 ש"ח
3. רוני קנטור, מחיר: 440 ש"ח
4. לוני וינטג', מחיר: 550 ש"ח
5. לוני וינטג', מחיר: 350 ש"ח
6. קאלה, מחיר: 245 ש"ח
7. לוני וינטג', מחיר: 450 ש"ח
8. קאלה, מחיר: 470 ש"ח

חנויות:
קאלה – דיזנגוף 184, תל-אביב | שנקין 31, תל-אביב | קניון רמת אביב | קניון עזריאלי וקניון מלחה ירושלים
רוני קנטור – רוטשילד 64, תל אביב
לוני וינטג' – יועזר איש הבירה 6, יפו
אחת אחת – רבי יוחנן 8, שוק הפשפשים, תל אביב, יפו | דיזנגוף 226, תל אביב
Couple Of  – דיזינגוף 207, תל אביב | הלל 4, ירושלים | קניון G, כפר סבא | קניון עזריאלי, תל אביב
מיכל מילר – בזל 2, תל אביב | רזיאל 11, יפו
שני בר – דיזנוף 151, תל אביב | מקווה ישראל 3, תל אביב
Myka – בחנות אמברלה, דיזנגוף 252, תל אביב
Lucca – לבירור נקודת מכירה 054-6555211