״הוא כפה את עצמו עלי ואנס אותי, לפעמים כמה פעמים בשבוע״

סדרה דוקומנטרית חדשה חושפת צדדים אפלים במיוחד של עולם הדוגמנות, עם עדויות קשות על ניצול, אונס והתעללות של בכירים בתעשייה. דוגמנית העבר קארי סאטון היא אחת מהמרואיינות שמדברות בפתיחות על האקלים הנצלני והפוגעני: ״זה היה נורמלי לחלוטין״, היא מספרת בין השאר, ״בחרו בדוגמניות הפגיעות ביותר, אלו שלא עשו הרבה כסף״

מאת  | ‏ 23 יוני 2022

דוגמנית העבר קארי (אוטיס) סאטון. (צילום: אינסטגרם iamcarreotis@)

דוגמנית העבר קארי (אוטיס) סאטון. (צילום: אינסטגרם iamcarreotis@)

כשתנועת metoo# התפרצה, זה היה רק טבעי שהיא תחשוף דפוסי התנהגות בעייתיים ואלימים גם בתעשיית האופנה. אבל האמת היא שהצד האפל של תעשיית הדוגמנות נחשף עוד לפני כן, וכבר כמה עשורים שמסתובבים סיפורים קשים על התעללות וניצול של נשים צעירות מאוד, חלקן נערות, מצד בכירים בתעשייה. עכשיו, סדרת דוקו חדשה של החטיבה התיעודית של Sky בשם:
"Scouting for Girls: Fashion's Darkest Secret" חושפת סיפורים נוספים מאחורי הקלעים של התעשייה, עם ארבע דוגמניות עבר שמספרות את הסיפורים האישיים שלהן, ואזהרת טריגר – הם קשים.

 אחת המרואיינות היא קארי (אוטיס) סאטון בת ה-53, שהיא אחת מתוך 11 נשים שהגישו תלונה בשנה שעברה נגד ג׳ראלד מארי, שהיה הנשיא של החטיבה האירופאית של סוכנות הדוגמנות עלית, באונס. ״הוא כפה את עצמו עלי ואנס אותי, לפעמים כמה פעמים בשבוע״, מספרת סאטון בדוקומנטרי על המפגש עם מארי, כשהייתה בת 17 בלבד. מארי היה נשוי לדוגמנית העל לינדה אוונג׳ליסטה, ובשנה שעברה, לאחר שהתגלו ההאשמות נגדו, היא שיחררה הצהרה שהיא לא ידעה על הדברים כשהם קרו, אבל שהיא מאמינה לקורבנות, בין השאר בגלל החוויות האישיות שלה עם מארי, אותן לא פירטה.

ג'ראלד מארי בשנת 2006. (צילום: Foc Kan/WireImage לגטי אימג'ס)

ג'ראלד מארי בשנת 2006. (צילום: Foc Kan/WireImage לגטי אימג'ס)

 סאטון מוסיפה בדוקו שעובדי תעשיית הדוגמנות ידעו ושיתפו פעולה עם ניצול של דוגמניות צעירות, והיא טוענת שכך היה בעיקר בפריז, שם היא הייתה נשלחת לאודישנים בבתים של צלמים שהיו ידועים כמטרידים סדרתיים, והתבקשה להתפשט מולם. ״זה היה נורמלי לחלוטין״, היא אמרה. ״בחרו בדוגמניות הפגיעות ביותר, אלו שלא עשו הרבה כסף״.

 דוגמנית נוספת בשם ג׳יל דוד מספרת בדוקו שגם היא נאנסה על ידי מארי בפריז, בשנת 1980 כשהייתה בת 20. מאוחר יותר, דוד הייתה במערכת יחסים עם סוחר נשק סעודי, ואמרה שרק בדיעבד היא גילתה שהוא שילם לסוכנות הדוגמנות שלה עשרות אלפי דולרים כדי שיכירו ביניהם. ״היינו צעירות וניצלו אותנו, הסוכנים שלנו עשו לנו גרומינג ומכרו אותנו״, היא אמרה. ״שנים אחרי זה האשמתי את עצמי ושאלתי את עצמי איך יכולתי להיות כל כך טיפשה ואיך נתתי לזה לקרות. במציאות, לא היה לי שום סיכוי מול הגברים החזקים האלה שהיו מבוגרים ממני וזממו נגדנו״.

סאטון בניו-יורק טיימס. (צילום: אינסטגרם iamcarreotis@)

סאטון בניו-יורק טיימס. (צילום: אינסטגרם iamcarreotis@)

 בכיר נוסף ששמו עולה בדוקו הוא סוכן הדוגמניות הצרפתי ז׳אן לוק ברונל, שהיה מקורב לג׳פרי אפשטיין ובדיוק כמוהו – נמצא מת בכלא לאחר התאבדות, לאחר שנעצר בשנות 2020 באשמת מקרי אונס ותקיפות מיניות. דוגמנית העבר מריאן שיין מתאיינת בדוקו ומספרת שנאנסה על ידי ברונל בשנות השמונים בפריז, והוטרדה מינית על ידי סוכן דוגמניות צרפתי נוסף שכבר הלך לעולמו – קלוד חדד. לטענתה, חדד התנכל לקריירה שלה מכיוון שהיא לא ״שיחקה את המשחק״.

 ״אני זוכרת שפעם עשיתי צילומי ניסיון עם צלם והוא אמר לי ׳אנחנו צריכים לשכב אחרת את לא מקבלת את התמונות׳״, סיפרה שיין. ״דברים כאלה היו קורים כל הזמן. הלכתי להתלונן עליו בסוכנות שלי, והם הגיבו כאילו זה לא ביג דיל״. דוגמנית נוספת בשם שונה לי מספרת בדוקו שנאנסה על ידי ג׳ראלד מארי כשהייתה בת 15 בלבד, בשנות התשעים.

סאטון וקרלה ברוני. (צילום: אינסטגרם iamcarreotis@)

סאטון וקרלה ברוני. (צילום: אינסטגרם iamcarreotis@)

מארי עדיין מכחיש את ההאשמות נגדו, אבל הדוגמניות בדוקו אומרות שהן מתכוונות להילחם על האמת, להילחם נגד חוקי ההתיישנות שנהוגים במקרים של אונס ובעיקר להגן על הנשים הצעירות שעובדות בתעשיית הדוגמנות כיום. בנוסף, הן מדגישות כי הקורבנות הן לרוב דוגמניות לא מפורסמות. ״הדוגמניות המפורסמות הרבה פחות פגיעות״, אומרת ג׳יל דוד. ״הכוכבות הגדולות סבלו פחות מהתעללות מאשר האלמוניות שבקושי עשו כסף. ככה זה נשאר סודי. לדוגמניות מפורסמות יש קול, לי לא היה קול ולרוב הדוגמניות אין״.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Sky TV (@skytv)

השאירו תגובה

 

 • אני לא מבינה, אין מגיה באתר??? הפסקה האחרונה חוזרת על עצמה פעמיים! אין עורך.ת? כותבת הכתבה לא עושה לעצמה הגהה לפני שליחה? זה פשוט מביך

  מאת: חני |‏ 24 ביוני 2022 | 19:45
 • עצוב שרק אחרי שנים שומעים על הזוועות ויש סיכוי טוב שהפושעים לא ישלמו את המחיר על המעשים הנוראים שלהם.

  מאת: גדי |‏ 23 ביוני 2022 | 23:41
 • רק ילד בן שנתיים שם את היד באש פעמיים לא אישה בת עשרים אז בבקשה בלי לפגוע הייתן צריכות לקום וללכת אפילו אם הייתן רעבות ללחם בהצלחה בהמשך שיקולים לעתיד

  מאת: ש |‏ 23 ביוני 2022 | 20:56
 • כמה לא מפתיע.. כל ההורים הטיפשים והתמימים שחשבו שהבוהמה תשמור להם על הילדים. זה היה ברור שהם ינוצלו כשהתנגדתי שהילדים שלי יידגמנו או ייחשפו לעולם הזה חשבו שאני משוגעת. אבל מה ציפיתם מתעשייה שמחפיצה נוער???

  מאת: צפוי |‏ 23 ביוני 2022 | 20:23
 • כל כך הרבה גברים בהמיים, אנסים,פדופילים. המון. יש לברור את הטובים הנדירים.

  מאת: הלל |‏ 23 ביוני 2022 | 19:17
 • בשביל זה יש מערכת משפט שאפילו אחרי המון שנים, עדיין הפשע צריך להיפתר ולהעניש בחומרה את הפושעים.

  מאת: ב |‏ 23 ביוני 2022 | 16:23